Lengyelország nukleáris védelmet keres Oroszországgal szemben, Andrzej Duda elnök szerint mind a francia, mind az amerikai atomfegyverek védelme szükséges lehet az ország számára - írta meg a Bloomberg.
Németország és Franciaország hivatalosan is támogatásukról biztosították az úgynevezett "Eurostack" kezdeményezést, amely Európa technológiai szuverenitását kívánja erősíteni. A saját infrastruktúra kifejlesztésére tett lépések azt jelzik, hogy az európai vállalatok is egyre kevésbé bíznak az amerikai szolgáltatók fedhetetlenségében.
Több nyugat-európai nagy ország agráripara komoly kárvallottja lesz Donald Trump amerikai elnök agresszív vámpolitikájának. Egyes tartományok és régiók olyan mértékben függnek az USA-ba prémium termékként exportált árucikkeiktől, hogy ha azt a vámok után már túl drágának találják az amerikai fogyasztók, akkor teljesen át kell gondolniuk milyen piacokon, mennyiért tudják majd eladni a megmaradt többletük.
Donald Trump amerikai elnök április 2-án drasztikus vámemelést jelentett be az Európai Unióból érkező autókra és ipari termékekre, ami globális gazdasági sokkot okozott. Emmanuel Macron francia elnök éles hangon bírálta az intézkedést, és befektetési stopra szólított fel az Egyesült Államokkal szemben. A piacok hevesen reagáltak az amerikai lépésre és a várható európai válaszcsapásokra: az S&P 500 indexről egyetlen nap alatt kétezer milliárd dollár füstölt el.
Donald Trump amerikai elnök új vámtarifáinak bejelentésére az Európai Unió vezetői egységes elutasítással és sajnálkozással reagáltak. Érezhetően senkinek nincs kedve az ellenlépések élesítéséhez, de az európai vezetők elfogadták a helyzetet. Ursula von der Leyen párttársa szerint a mai nap nem a felszabadulásé, hanem a neheztelésé.
Az Egyesült Államok és Oroszország között zajló ukrajnai háborúval kapcsolatos tárgyalásokon Moszkva több szankció feloldását követeli. Washington nem zárja ki ennek lehetőségét, de akár a korlátozások szigorítása is szóba jöhet - írta a RBC Ukraine.
Emmanuel Macron francia elnök március 27-re európai vezetőket hív Párizsba, hogy megvitassák Ukrajna támogatását és a kontinens biztonságát – értesült a Politico több hivatalos forrásból. Szóba kerülhet, hogy mely országok küldenek katonákat egy békefenntartó küldetésre Ukrajnába.
1,5 milliárd eurót fordít a Luxeuil-les-Bains légibázis modernizálására Franciaország 2026 és 2032 között, visszaállítva annak szerepét az ország nukleáris elrettentő képességében – jelentette be Emmanuel Macron francia elnök a Les Echos szerint. A fejlesztéssel a bázis két Rafale-századot kap, ami a személyzet létszámát 700-ról 2000 főre növeli, valamint újabb atomtölteket telepítenének a támaszpontra.
Emmanuel Macron francia elnök egy kelet-franciaországi katonai bázison tartott beszédet, amelyen a haderő fejlesztését érintő lépésekről beszélt – közölte a The Guardian.
Franciaország és Kanada békehatalmak és megbízható szövetségesek, amelyek továbbra is egyértelmű kötelezettségvállalásokat követelnek Oroszországtól az ukrajnai tartós béke és egész Európa biztonsága érdekében - jelentette ki hétfőn Emmanuel Macron francia államfő, miután hivatalában fogadta Mark Carney új kanadai miniszterelnököt.
Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, az ukrajnai békefenntartó csapatok állomásoztatásáról Kijevnek, és nem Moszkvának kell döntenie. A brit-francia javaslat szerint a békefenntartók az Oroszországgal kötendő tűzszüneti megállapodás részét képeznék.
Andrzej Duda lengyel elnök a Financial Times-nak adott interjújában az amerikai atomfegyverek Lengyelországba történő telepítését szorgalmazta, hogy ezzel elrettentse Oroszországot egy esetleges jövőbeli agressziótól.
A Defense One arról számolt be, hogy egyre jobban növekednek az aggodalmak az Egyesült Államok kiszámíthatatlan politikája miatt. A bizonytalanság olyan területekre is kihathat, mint a nukleáris fegyverkezés, ezzel pedig hosszútávú stabil szövetségek érhetnek véget.
Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök is gratulált Mark Carney-nak, aki Justin Trudeau lemondása után Kanada új vezetője lesz. Egy korábbi francia kormánytag szerint Franciaország vezetője és Carney „jól ismerik egymást”, ami nagy előnyt jelenthet a két ország kapcsolatában.
Németország és Franciaország vezetése összeveszett azon, hogy a nemrég bejelentett, 150 milliárd eurós fegyverkezési program forrásait pontosan mire költsék el – tudta meg a Financial Times.
Emmanuel Macron elnöksége teljesen új lendületet vett, miután politikai válságok és támogatottságának hanyatlása után Franciaországot Európa vezető hatalmaként kezdte pozícionálni. Donald Trump második elnökségének káoszára és az euroatlantizmus válságára erőt próbált mutatni, maga mellé állította az európai stratégiáról szóló elképzeléseit lefitymáló európai vezetőket is. Azonban nagy kérdés, hogy meddig marad meg politikai lendülete, de akár az Európai Unió valamely csúcspozíciójába mentheti ki magát 2027 után.
Ez újabb ütés lenne az iparvállalatoknak, mégis ezt javasolja a rendszerüzemeltetők szövetsége.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Most jött a bejelentés.
Már dolgoznak a hiba elhárításán a szolgáltatók.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.